
Praca z projektami informatycznymi jest dość trudnym zajęciem. Każda interakcja z drugim człowiekiem oprócz tłumaczenia mailowego czy telefonicznego bardzo często wymaga zwrócenia uwagi na konkretną „niedoróbkę”. Jeden obraz jest czasem warty tysiąca słów. Ja w swojej pracy wykorzystuję program Screenpresso – narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu.
Jaką jest przewaga Screenpresso – narzędzia do wykonywania zrzutów ekranu?
Dawno, dawno temu, wykonywałem zrzuty ekranu za pomocą kombinacji klawiszy alt + PrtScn lub samego PrtScn. Domyślam się, ze wszyscy robiliśmy podobnie. Pierwsza kombinacja pozwala na zrobienie zrzutu aktywnego okienka, druga to zrzut całej zawartości ekranu. Opcja chyba najczęściej wykorzystywana przez zwykłych śmiertelników. Szczerze mówiąc nie znam więcej możliwości standardowego Widowsowskiego narzędzia. Od momentu w którym zacząłem używać Screenpresso, nie chcę już ich poznawać.
Edycja zrzutu ekranu wymaga, przy zastosowaniu domyślnych rozwiązań przynajmniej uruchomienia Paint’a. To właśnie w nim powstają wszystkie bazgroły. Generalnie efekt nie zachwyca a cały proces dość długo trwa.
Screenpresso daje nam znacznie większe możliwości oraz bardzo szybki dostęp do edycji plików graficzych. Oprócz zdjęć ekranu możemy również wykonywać jego nagrania i w ten sposób pokazać komuś jakie czynności po kolei ma wykonać.
Co konkretnie oferuje Screenpresso?
- Zastępuje systemowy przycisk PrtScn
- Zrzut całego ekranu lub jego wybranej części. Łatwe zaznaczanie rozmiaru i sugerowanie kształu po przez dopasowanie go do okienek.
- Ma predefiniowane kształty, które w łatwy sposób można nanieść na wykonany obrazek. Strzałki, okręgi, kwadraty, chmurki itp. Oczywiście jest też możliwość pisania po obrazku.
- Umożliwia rozmycie zaznaczonej części pliku. To bardzo przydatna funkcja. Użyłem jej na jednym z e zrzutów ekranu w poście dotyczącym białej listy podatników
- Posiada możliwość postawowej obróbki obrazu (np. przycinanie zdjęć)
- Screenpresso to również magazyn zrzutów ekranu. W zasobniku systemowym (trayu) mamy możliwość wyboru pliku do edycji bądz do skopiowania go np. do treści maila. Pliki możemy zapisywać również bezpośrednio w chmurze.
- Jak już wcześniej wspomniałem jest też opcja nagrywania ekranu.
Serdecznie i bezinteresownie polecam Screenpresso – narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu. Bez wątpienia jest to doskonały program, wspomagający pracę każdego użytkownika komputera. Oszczędność czasu w stosunku do opisywania czy opowiadania tego co widzimy lub obróbki zrzutów ekranu w Paintcie gwarantowana!
Program do pobrania z: www.screenpresso.com